Reklama

Reklama

Trzy wyznania Stefana Zbaraskiego

Opublikowano: 4 sierpnia 2018 08:28
Autor: Zbigniew Smółko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Urodził się jako prawosławny i fundował cerkwie. Potem zmienił wyznanie na kalwińskie, ale umarł jako rzymski katolik. Pan na Międzyrzecu Stefan Zbaraski ze swoimi zmianami wyznania nie był w XVI wieku wyjątkiem.

Reklama

Rodzina Zbaraskich, pieczętująca się własnym herbem Korybut wywodziła się z ruskiego, od Ruryka idącego, rodu kniaziów Nieświckich. Mając główną siedzibę - w znanym z Ogniem i Mieczem - Zbarażu, wyodrębniła się z rodu z nowym nazwiskiem; potem tak będzie też z gałęzią Zbaraskich, jaką byli Wiśniowieccy. 

W drugiej połowie XVI stulecia był to ród bardzo zamożny: Stefan dziedziczył dobra somiliskie, żosleńskie, rudnickie i doruniskie, dzierżawił mohylowskie, pełnił urzędy wojewody trockiego, kasztelana trockiego i wojewody witebskiego. Chętnie przebywał jednak w swojej włości międzyrzeckiej, którą nabył w 1555 roku - na pewno bliżej mu stąd było do spraw państwowych.Niedługo potem ufundował cerkiew św. Mikołaja (obecny kościół św. Józefa), z jego nazwiskiem jest też związana erekcja cerkwi w Szóstce i kilku innych miejscowościach. Niedługo potem jednak Zbaraski porzuca prawosławie i konwertuje na kalwinizm. Młode, energiczne, dysponujące dobrze wykształconymi kadrami wyznanie przyciągało, na kresach zwłaszcza, szlachtę, dla której będące w stanie upadku prawosławie, nie mające szkół ani przygotowanych do prowadzenia polemik religijnych duchownych, nie miało dobrej oferty. Międzyrzec staje się jednym z ośrodków kalwinizmu w okolicy.

Kolejna zmiana wyznania związana jest ze śmiercią jego syna Piotra. Ten, początkowo również ewangelik, pod wpływem żony przyjął katolicyzm. W 1572 młodzieniec umiera i ojciec każe go chować u św. Mikołaja w Międzyrzecu. Uroczystość jest bardzo okazała. Niedługo później Stefan Zbaraski sam nawraca się na katolicyzm i jest częstym gościem w międzyrzeckiej świątyni. Za to przy wyznaniu kalwińskim pozostanie jego żona, wywodząca się z Firlejów, Dorota.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.